Łukasz Murawski

[wywiad] David Brier: Jeśli różnicujesz, to robisz branding. Jeśli nie, to chyba robisz coś innego

O tym, co i jak robić, żeby zbudować silną markę, jakie sygnały świadczą o potrzebie rebrandingu i czy globalny kryzys to dobry czas na jego przeprowadzenie oraz jak właściwie komunikować ten proces wewnątrz organizacji, rozmawiam z Davidem Brierem

– autorem bestsellera „Brand Intervention”, światowej klasy ekspertem w dziedzinie brandingu i rebrandingu, który od ponad 40 lat pomaga markom wyróżniać się na rynku.

David Brier

Od 40 lat pracuje jako ekspert w dziedzinie brandingu i rebrandingu. Laureat ponad 320 międzynarodowych nagród za design i branding. Zdobywca wyjątkowego wyróżnienia – medalu „Presidential Ambassador for Global Entrepreneurship”. Wspiera zarówno start-upy, jak i globalne organizacje oraz wszystkie firmy poszukujące niekonwencjonalnych czynników przewagi w dzisiejszym świecie biznesowym. Numer jeden w rankingu Google’a w dziedzinie rebrandingu. Autor bestsellera „Brand Intervention”.

Łukasz Murawski: David, jaki jest Twój cel? Co chcesz zmienić w życiu ludzi? Jaką jesteś marką?

David Brier: Uwielbiam pomagać firmom wynurzać się ze światowego morza identyczności (sea of sameness), wyróżniać się i ewoluować od bycia czymś zwykłym do bycia czymś wyjątkowym. Jedni znają mnie jako osobę pomagającą firmom wznieść się ponad przeciętność (rise above the noise), a drudzy – jako pogromcę przyziemnych i wolnych od niesamowitości marek (slayer of the mundane and the unleashed of awesome).

Moją pierwszą myślą, kiedy zetknąłem się z Twoją stroną internetową (www.risingabovethenoise.com), było: „To jest coś innego, to nie pasuje do typowej strony eksperta w dziedzinie brandingu”. Twoja komunikacja jest bardzo kolorowa, a widoczność (visibility) zdaje się priorytetem. Czy taki efekt chciałeś osiągnąć?

Odmawiam wtopienia się w otoczenie i aby tak się nie stało, używam wszystkich narzędzi brandingu: koloru, języka, ruchu, projektowania graficznego, typografii.

Wiem, że ludzie gubią się we wszystkich tych koncepcjach i definicjach – brand, branding, rebranding, internal branding, external branding, employer branding. Czy potrafisz uprościć pojęcie brandingu tak, aby firmy prawidłowo rozumiały, co i jak należy robić, aby zbudować markę?

Jak wskazałem w swojej książce „Brand Intervention”, istnieje ponad 10 tys. publikacji na temat brandingu. Jednak dotychczas nie było ani jednej definicji tego terminu. Zawarłem ją w czterech słowach:

„The art of differentiation” („Sztuka różnicowania”).

Jeśli różnicujesz, to robisz branding. Jeśli nie, to chyba robisz coś innego.


Wywiad dostępny na stronie magazynu Marketer+
Przeczytaj wszystkie moje wywiady na stronie https://marketerplus.pl/autor/lukasz-murawski/

Udostępnij

Tagi:

Może Cię też zainteresować

Łukasz Murawski

Łukasz Murawski

doradca, wykładowca, autor, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku i Gdyni

Podobał Ci się ten tekst? Chcesz być na bieżąco z tym, co publikuję?
Zapisz się do newslettera lub dołącz do mnie na LinkedIn

Łukasz Murawski

Łukasz Murawski

doradca, wykładowca, autor, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku i Gdyni

Podobał Ci się ten tekst? Chcesz być na bieżąco z tym, co publikuję?
Zapisz się do newslettera lub dołącz do mnie na LinkedIn

Ostatnie wpisy

Cześć, nazywam się Łukasz Murawski i na co dzień pomagam firmom odróżnić się od konkurencji. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zapiszesz się do newslettera, dzięki któremu będę mógł informować Cię o nowych wpisach na blogu, wywiadach, filmach oraz dzielić się z Tobą wiedzą.

Scroll to Top